• ۰۴۱-۳۳۳۷۴۳۳۱ | ۰۴۱-۳۳۳۷۴۳۳۲
  • وب سایت رسمی دکتر رضایت پرویزی

آیا تب پس از جراحی نگران کننده است

تب بعد از جراحی یکی از رایج ترین عوارض بیمار است. در حقیقت، بیش از نیمی از تمام بیماران جراحی در روزهای بعد از عمل، دمای بالاتر از حد نرمال دارند. خبر خوب درباره تبهای پس از عمل این است که بیشتر آنها جدی نیستند و به آسانی میتوان با ایبوپروفن یا استامینوفن درمان شوند و یا هیچ چیز دیگری را درمان نکنند. در واقع، برای برخی از تب های کم درجه، هیچ درمان لازم نیست. خبر بد این است که در بعضی موارد تب بعد از جراحی می تواند اولین نشانه ای از یک مشکل بزرگ باشد – بنابراین همه تب ها باید جدی گرفته شوند و از نزدیک تحت نظارت قرار گیرند.
ادامه مطلب

پیوند قلب

پیوند قلب یک روش جراحی است که برای درمان بیماری های شدید قلبی بکار گرفته می شود. پیوند قلب گزینه نهایی درمان برای افرادی است که در مراحل آخر بیماری نارسایی قلبی هستند، که در آنها داروها، تغییرات شیوه زندگی و روش های درمانی دیگر جوابگو نبوده اند. همانطور که گفته شد ، پیوند قلب زمانی انجام می گیرد که سایر درمان ها برای بیماری های قلبی جوابگو نباشند و منجر به درجات پیشرفته نارسایی قلبی شود.با پیشرفت های تکنیکی در جراحی قلب و بهبود تجهیزات و داروها در این جراحی، پیوند قلب به گزینهٔ درمانی برای بیماران مبتلا به بیماریهای شدید قلبی غیر قابل درمان تبدیل شد. در حال حاضر پیوند قلب روشی رایج و تحولی بزرگ در نارسایی های قلبی است و برای رسیدن به اینجا راه بسیار سختی را گذرانده است.
ادامه مطلب

نقص دیواره دهلیزی بطنی (علائم و درمان نقص جدار دهلیزی)

نقص دیواره بین دهلیزی (ASD) ایجاد سوراخ در دیواره بین دو حفره بالایی قلب (دهلیزها) است. این بیماری در هنگام تولد وجود داشته و در واقع یک بیماری مادرزادی است. نقص‌های کوچک ممکن است هرگز مشکل یا علائمی ایجاد نکند و حتی به طور تصادفی تشخیص داده شوند. همچنین ممکن است نقص دیواره بین دهلیزی کوچک بعد از زایمان و در زمان کودکی خود به خود درمان شوند. نقص دیواره بین دهلیزی بزرگ و پیشرفته می‌تواند به قلب و ریه‌ها آسیب برساند. افراد مبتلا به این بیماری قلبی مادرزادی که سال‌ها علائم آن را دارند، دارای کیفیت پایین زندگی هستند. زیرا این بیماری بر روی قلب و شریان‌های ریوی تأثیر می‌گذارند. بنابراین برای بهبود وضعیت زندگی این افراد، روش درمانی جراحی نیاز است.
ادامه مطلب

علائم مشکلات قلبی در کودکان چیست

کودکی که مشکل قلبی دارد، ممکن است علائم آشکاری داشته باشد یا هیچ علامتی نشان ندهد. بعضی اوقات علائم به آرامی و با گذشت زمان به وجود می آیند، مانند زمانی که کودک به تدریج خسته و خسته تر می شود. متاسفانه شروع تدریجی علائم مشکلات قلبی در کودکان می تواند سبب تاخیر در تشخیص بیماری شود. در مواردی ممکن است یک تغییر قطعی و قابل توجه مانند بی نظمی ضربان قلب یا همان آریتمی به وجود آید که می تواند نشان دهنده ی مشکلات قلبی در کودکان باشد. علائم مشکلات قلبی در کودکان بسیار به سن آنها وابسته است.
ادامه مطلب

آشنایی با روز عمل جراحی باز قلب

چه کسانی نیازمند عمل جراحی قلب باز هستند؟ عمل جراحی قلب باز برای درمان بسیاری از مشکلات قلبی اعم از: درمان نارسایی قلبی و بیماریهای عروق کرونر(CHD)، تر میم و یا تعویض دریچه های قلب، که اجازه می دهد خون از طریق قلب جریان یابد.، ترمیم آسیب دیدگی و یا نقایص غیر طبیعی قلب، کنترل ریتم های غیر طبیعی قلب ، دستگاه های پزشکی کاشتنی که به ضربان درست قلبی کمک می کنند، جایگزینی یک قلب آسیب دیده با یک قلب اهدایی (پیوند قلب) و ... اگر درمان های دیگر مانند تغییر در سبک زندگی، استفاده از داروها، و روشهای پزشکی نتوانند کار کنند یا مورداستفاده قرار گیرند، درمانهای جراحی ممکن است توصیه شوند.
ادامه مطلب

شکاف‌های ایجاد شده برای انجام عمل جراحی

هر بیمار به نوعی درد و ناراحتی را تجربه می‌کند. پس از انجام عمل جراحی قلب ممکن است شما در ناحیه قفسه سینه و محل زخم‌ها تا چند هفته احساس درد و ناراحتی داشته باشید که در روند بهبودی عادی است. این درد و ناراحتی ممکن است در دست، گردن و شانه‌های شما نیز احساس شود. این ناراحتی به صورت یک درد مبهم، خشک‌شدگی یا احساس کشیدگی توسط بیماران توصیف شده که معمولاً با مصرف داروهای مسکن کاهش می‌یابد
ادامه مطلب

مراقبت بعد از جراحی قلب باز ( مدیریت درد و ناراحتی )

هر بیمار به نوعی درد و ناراحتی را تجربه می‌کند. پس از انجام عمل جراحی قلب ممکن است شما در ناحیه قفسه سینه و محل زخم‌ها تا چند هفته احساس درد و ناراحتی داشته باشید که در روند بهبودی عادی است. این درد و ناراحتی ممکن است در دست، گردن و شانه‌های شما نیز احساس شود. این ناراحتی به صورت یک درد مبهم، خشک‌شدگی یا احساس کشیدگی توسط بیماران توصیف شده که معمولاً با مصرف داروهای مسکن کاهش می‌یابد.
ادامه مطلب

مراقبت بعد از جراحی قلب باز ( دارو )

پس از انجام عمل جراحی ممکن است تغییراتی در داروهای شما ایجاد شود. نسخه جدیدی در روز ترخیص از بیمارستان به شما داده می‌شود. فقط باید داروهای جدید را مصرف کنید مگر این که پزشک دستور دیگری داده باشد. پرستار تمام داروهای شما را قبل از این که به منزل بروید بررسی می‌کند. اگر سؤالی داشتنید می‌توانید با پزشک یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.
ادامه مطلب

مراقبت بعد از جراحی قلب باز ( رژیم غذایی)

صرف نظر این که چه نوع عمل جراحی قلبی انجام داده‌اید باید از قلب خود پس از انجام این عمل جراحی مراقبت کنید. انتخاب مواردی که برای قلب مفید هستند یکی از روش‌های اصلی مراقبت از قلب است. اگر شما به فکر ایجاد تغییر در عادات غذایی خود هستید با تغییرات کوچک و اهداف واقع‌بینانه‌ای که برای خود قرار می‌دهید شروع کنید. به یاد داشته باشید که حتی تغییرات کوچک به مرور زمان اثرات بزرگی به دنبال خواهند داشت.
ادامه مطلب

پس از جراحی قلبی ،من باید انتظار چه چیزی را داشته باشم؟

درست پس از جراحی قلبی ،من باید انتظار چه چیزی را داشته باشم؟ درست پس از جراحی، شما به اتاق ریکاوری یا بخش مراقبت های ویژه (ICU) منتقل می شوید . یک پرستار تمام وقت همواره در کنار شما خواهد بود و تجهیزات ویژه ای جهت پایش پیشرفت بهبودی شما به کار می روند..برخی از افراد یکی دو ساعت پس از جراحی بهوش می آیند، اما اکثرا به زمان بیشتری نیاز دارند . اگر شما پیش از اینکه قادر به حرکت دادن دست ها و پاهایتان باشید چشمان خود را بازکردید، نگران نباشید. ذهن و بدن شما به زودی به طور کامل هماهنگ می شوند . شما دارای یک لوله تنفسی در دهانتان هستید، که سبب ایجاد ناراحتی شده و شما قادر به حرف زدن نیستید . این لوله اغلب در عرض 24 ساعت بیرون کشیده می شود. این مساله که لوله‌ها و سیمهای زیادی به شما متصل است، طبیعی می باشد . اینها جهت پایش علایم حیاتی ، نمونه گیری خون ، تجویز داروها و مایعات و تخلیه مایعات بدن به پرسنل پزشکی کمک می کنند . در ابتدا محل عمل شما توسط پانسمان و نوار چسب پوشیده شده است که یک روز یا بیشتر پس از آن برداشته می شوند .شما احساس درد می کنید، اما این درد شدید نیست . در صورت شدید بودن درد ودرخواست شما ،پرستار برای شما داروی ضد درد تجویز خواهد کرد .
ادامه مطلب

توصیه های کلیدی که باید پس از «جراحی قلب باز» رعایت کنید

بیماری‌های قلبی جزو شایع‌ترین بیماری‌ها در بسیاری از کشورها هستند و در نقاط زیادی از جهان اولین علت مرگ و میر، ابتلا به همین بیماری‌هاست. در این میان برخی بیماران قلبی به دلیل وضعیت حاد گرفتگی عروق خود مجبور به عمل جراحی باز قلب یا همان بای پس می‌شوند. توصیه پزشکان به این گروه از بیماران، آن است که رژیم غذایی مناسبی در دوره بعد از عمل جراحی داشته باشند تا به حفظ سلامت قلب خود کمک کنند و هر چه سریع‌تر بهبود کامل خود را به دست بیاورند. مهم‌ترین توصیه‌های تغذیه‌ای برای بیمارانی که جراحی قلب باز را پشت سر گذاشته‌اند، شامل موارد زیر می‌شود که ما به آن‌ها پرداخته‌ایم.
ادامه مطلب

عمل قلب باز در نوزادان چگونه انجام می گیرد؟

اگر نوزاد تازه به دنیا آمده شما مبتلا به نقص مادرزادی قلبی است و شاید نیاز به عمل قلب باز نوزاد باشد. نیازی به نگرانی نیست و بهتر است بدانید که عمل قلب باز در نوزادان ، در حال حاضر از هر زمان دیگری امن تر و کارآمد تر هستند. به لطف فناوری های نوین پزشکی امروزه پزشکان میتوانند به وسیله روش هایی بهتر، آسان تر، و کارآمد تر قلب نوزاد شما را درمان کنند. در حال حاضر دو روش جراحی وجود دارد یکی جراحی قلب باز است و دیگری انجام عمل جراحی از طریق یک کاتتر( یک لوله انعطاف پذیر که از طریق یکی از شریان های پا یا دست وارد بدن شده به حفره های قلبی می رسد) انجام میشود که در این روش دومی نیازی به باز کردن قفسه سینه نوزاد نیست.
ادامه مطلب

چند نوع جراحی قلب و عروق وجود دارد؟

بیماری قلبی شرایطی است که بر ساختار یا عملکرد قلب تأثیر می گذارد. بیشتر افراد بیماری قلبی را یک شرایط خطرناک برای بدن می دانند، اما در حقیقت شایع ترین بیماری های قلبی گروهی از شرایط با علل و ریشه های مختلف است. بسیاری از شرایط و مشکلات مختلف برای قلب وجود دارد که در مجموع بیماری قلبی نامیده می شوند . همیشه بهتر است که در مورد وضعیت قلب خود، به پزشک  مراجعه کنید. پزشک می   تواند در مورد تشخیص صحیح، نام بیماری و برنامه درمانی به شما مشاوره دهد. هر کدام از شایع ترین بیماری های قلبی عوارض متفاوتی را به جا می گذارند. تشخیص بیماری قلبی و اطلاعات و پشتیبانی می تواند باعث کاهش نگرانی و استرس شما شود. 
ادامه مطلب

درباره عمل قلب باز چه می دانید

در طول عمل جراحی قلب باز، قفسه سینه بیمار توسط پزشک جراح قلب شکافته می شود تا دسترسی جراح به قلب بیمار به صورت مستقیم انجام گیرد. باز شدن یا نشدن خود ماهیچه قلب، بستگی به وضعیت بیمار و تشخیص متخصص مربوطه دارد . شاید این سوال برای شما ایجاد شود که وقتی پزشک جراح بر روی ماهیچه قلب بیمار کار می کند، چه عضوی مسئول پمپاژ خون به اعضای بدن می باشد؟

ادامه مطلب

شما پس از عمل قلبی چگونه کنترل مي شويد ؟

پس ازعمل جراحي باز قلبي، شما در بخش مراقبت هاي ويژه (ICU ) بستري مي شويد ، محلي که پرسنل بيمارستان 24 ساعته از شما مراقبت خواهند کرد . از پزشک خود درخواست برگه اي را کنيد که براي شما شرح مي دهد که پس از جراحي قلب چه اتفاقي رخ مي دهد و در ICU انتظار چه چيزي مي رود .

ادامه مطلب

پس از يک جراحی قلبی ، چگونه من می توانم بهبود پيدا کنم ؟

درست پس از جراحی، شما به اتاق ریکاوری یا بخش مراقبت های ویژه (ICU) منتقل می شوید . یک پرستار تمام وقت همواره در کنار شما خواهد بود و تجهیزات ویژه ای جهت پایش پیشرفت بهبودی شما به کار می روند.
 برخی از افراد یکی دو ساعت پس از جراحی بهوش می آیند، اما اکثرا به زمان بیشتری نیاز دارند . اگر شما پیش از اینکه قادر به حرکت دادن دست ها و پاهایتان باشید چشمان خود را بازکردید، نگران نباشید. ذهن و بدن شما به زودی به طور کامل هماهنگ می شوند .

درست پس از جراحی، شما به اتاق ریکاوری یا بخش مراقبت های ویژه (ICU ) منتقل می شوید . یک پرستار تمام وقت همواره در کنار شما خواهد بود و تجهیزات ویژه ای جهت پایش پیشرفت بهبودی شما به کار می روند.

 برخی از افراد یکی دو ساعت پس از جراحی بهوش می آیند، اما اکثرا به زمان بیشتری نیاز دارند . اگر شما پیش از اینکه قادر به حرکت دادن دست ها و پاهایتان باشید چشمان خود را بازکردید، نگران نباشید. ذهن و بدن شما به زودی به طور کامل هماهنگ می شوند .

ادامه مطلب

مراقبت های بعد از جراحی باز قلب

 معمولا پس از جراحي باز قلب با توجه به برش قفسه سينه شامل پوست و عضله ها و استخوان هاو ساير اجزائ آناتو ميک ديواره سينه بمدت چند هفته تا چند ماه دراين ناحيه گاهي درد هاي شديدي بخصوص با تغيير وضعيت يا فشار روي اين قسمت ها و يا در تنفس عميق حس مي شود. بطور معمول هنگام درد توصيه مي شود ازمسکن هاي خوراکي يا شياف مثل بروفن يا ديکلو فناک استفاده نمايند .

نبايد بيمار اين دردها راتحمل کند چون سبب افزايش کار قلب ويا افزايش فشار خون بيمار مي شود. ودرصورتي که با مسکن هاي معمول بهبودي نداشت يا مشابه دردهاي قلبي پيش ازعمل جراحي بود به پزشک يا نزديک ترين مرکز درماني مراجعه نمايد .

ادامه مطلب

جراحی دريچه قلب چيست ؟

سالهاست که جراحي هاي رايج تعويض دريچه به صورت سالم و مؤثر انجام مي گيرند پيشرفت روش هاي جراحي و محصولات جديدي که اين روشها را تسهيل مي نمايند، موجب پديد آمدن جراحيهاي قلب با حداقل تهاجم شده اند که بيشتر مورد توجه پزشکان و بيماران قرار گرفته است تفاوت جراحي هاي با حداقل تهاجم و روشهاي معمول در اندازه و وسعت برشي است که جراح براي تعويض دريچه قلب شما انجام مي دهد . تعويض دريچه قلب در شرايطي انجام ميشود که عملکرد قلب و ريه شما به ماشين قلب و ريه سپرده شود

ادامه مطلب

جراحی بای پس کرونری چيست ؟

جراحی بای پس سرخرگ کرونری یک نوع عمل جراحی قلب می باشد . در این روش از رگ های خونی جهت میان بر زدن یا به اصطلاح «بای پس» سرخرگ کروناری قلبی دچار تنگی و گرفتگی استفاده می شود  در شرایط جدید جریان خون از رگهای خونی جدید به جای رگهای دچار تنگی قبلی صورت می گیرد 
ادامه مطلب

عضویت در خبر نامه

جهت دریافت اطلاعیه های جدید لطفا ایمل یا موبال خود را وارد کنید

روزهای ویزیت

ارتباط با دکتر پرویزی

آدرس مطب :
تبریز، خیابان آزادی، نرسیده به سه راهی گلگشت ، ساختمان آتیه ، طبقه سوم

۰۴۱-۳۳۳۷۴۳۳۱ | ۰۴۱-۳۳۳۷۴۳۳۲
drparvizi@drparvizi.com
rezayatp@gmail.com
parvizir@tbzmed.ac.ir