• ۰۴۱-۳۳۳۷۴۳۳۱ | ۰۴۱-۳۳۳۷۴۳۳۲
  • وب سایت رسمی دکتر رضایت پرویزی

عمل قلب باز در نوزادان چگونه انجام می گیرد؟

اگر نوزاد تازه به دنیا آمده شما مبتلا به نقص مادرزادی قلبی است و شاید نیاز به عمل قلب باز نوزاد باشد. نیازی به نگرانی نیست و بهتر است بدانید که عمل قلب باز در نوزادان ، در حال حاضر از هر زمان دیگری امن تر و کارآمد تر هستند. به لطف فناوری های نوین پزشکی امروزه پزشکان میتوانند به وسیله روش هایی بهتر، آسان تر، و کارآمد تر قلب نوزاد شما را درمان کنند. در حال حاضر دو روش جراحی وجود دارد یکی جراحی قلب باز است و دیگری انجام عمل جراحی از طریق یک کاتتر( یک لوله انعطاف پذیر که از طریق یکی از شریان های پا یا دست وارد بدن شده به حفره های قلبی می رسد) انجام میشود که در این روش دومی نیازی به باز کردن قفسه سینه نوزاد نیست.
کاتتر زدن قلب چیست؟ به مرور زمان جراحان قلب و عروق میتوانند در موارد بیشتری از کاتتر زدن قلب برای انجام جراحی ها استفاده کنند. در این روش جراح یک کاتتر را که لوله ای نازک و انعطاف پذیر است وارد عروق خونی پا می کند و سپس آن را به سمت قلب هدایت میکند. در حین انجام این کار جراح قادر است به وسیله امکانات و نوع خاصی از تصویر برداری اشعه ایکس ببیند که مسیر حرکت کاتتر چگونه است. 
این روش از جراحی در حال حاضر برای دو نوع از جراحی های قلبی استفاده میشود.
  - بستن یک سوراخ در داخل قلب 
  - باز کردن تنگی های دریچه های قلب یا باز کردن تنگی های عروق قلب 
یکی از نقص های مادرزادی شایع قلبی وجود یک سوراخ در یکی از دیوار های قلبی است. از نظر پزشکی به این بیماری نقص دیواره دهلیزی یا ASD می گویند. در این بیماری در دیواره جدا کننده اتاقک های فوقانی قلب (دهلیز ها) یک سوراخ وجود دارد. در این بیماری جراح با یک تکه وصله چتر مانند به وسیله کاتتر این سوراخ را می پوشاند. در طی دوران رشد کودک شما این بافت چتر مانند بر روی سوراخ باقی می ماند و استحکام دیواره دهلیزی را حفظ میکند. 
بیماری های مادرزادی دریچه ای
گاهی اوقات کودک شما ممکن است با مشکل دریچه ای مواجه باشد. هر قلبی 4 دریچه مختلف دارد و خون بعد از عبور ازین دریچه ها از دهلیز وارد اتاقک های تحتانی قلب (بطن ها ) میشود. هم چنین از طریق این دریچه ها خون از بطن ها به ریه ها و بقیه جاهای بدن میرسد. گاهی از اوقات دریچه قلبی ممکن است بیش از حد تنگ باشد و اجازه خروج خون را به خوبی نمی دهد در این گونه موارد با استفاده از یک کاتتر یک بالون را در دهانه دریچه باد میکنیم و با این کار باعث گشاد شدن دوباره دریچه میشویم و جریان خون به حالت عادی برمی گردد. گاهی از اوقات ممکن است استفاده از کاتتر باعث درمان و بهبودی کامل بیماری های دریچه ای نشود در این گونه موارد استفاده از دارو درمانی نیز لازم است گاهی اوقات نیز ممکن است نیاز باشد صبر کنیم تا نوزاد اندکی بزرگتر شود و سپس برایش عمل جراحی انجام دهیم. اما به هر حال کاتتر زدن دریچه های قلبی باعث میشود جریان خون داخل قلب نوزاد شما بهتر شود و نوزاد شما تا رسیدن موعد درمان های بعدی حال عمومی بهتری داشته باشد. 
عمل قلب باز نوزاد چگونه است؟ 
گاهی اوقات ممکن است پزشک به شما اطلاع دهد که کاتتر زدن قلب برای نوزاد شما بی فایده است و باید عمل جراحی قلب نوزادان انجام شود. نقص هایی که ممکن است به وسیله جراحی قلب باز درمان شوند شامل وجود سوراخ در دیواره های قلب، مشکلات دریچه ای، تنگی شریان های قلبی، و مشکلات پیچیده دیگری که ممکن است قلب را درگیر کند میشود. گاهی اوقات شریان پولمونری که وظیقه رساندن خون از قلب به ریه ها را دارد و شریان آئورت که خون را از قلب به تمام بدن میرسند ممکن است جابجا شده باشند و یا اینکه در دوره جنینی به خوبی از یکدیگر جدا نشده اند. خوشبختانه پزشکان قادر هستند که بسیاری از مشکلات مادرزادی را به وسیله جراحی و یا متود های درمانی دیگر درمان کنند. گاهی اوقات ممکن است نوزاد در طول دوره رشد خود متد های درمانی مختلفی را تجربه کند. 
انتظار چه چیزی را از عمل قلب باز در کودکان داشته باشیم؟
بسته به مشکلی که در قلب نوزاد شما وجود دارد ممکن است نیاز باشد که در همان ساعات اولیه بعد از تولد قلب نوزاد شما مورد یک جراحی قلب باز قرار بگیرد و یا اینکه کاتتر زده شود. در موارد دیگر هم ممکن است چند روز یا چند ماه پس از تولد درمان لازم صورت بگیرد. در بعضی موارد حتی ممکن است جراحی پس از زایمان صورت پذیرد و همسر شما در حین عمل جراحی هم چنان در بیمارستان بستری باشد. در بیشتر موارد عمل قلب نوزاد با داروهای مختلف بیهوشی انجام میشود و در طول انجام عمل، نوزاد بیدار نیست. هم چنین برای انجام عمل قلب یک ماشین پمپ مخصوص کار گردش خون و تبادل اکسیژن را به جای قلب و ریه انجام می دهد و قلب در حین عمل جراحی از گردش خون سیستمی بدن جدا میشود. قبل از شروع عمل جراحی قلب نوزادان بهتر است از دوستان و آشنایان خود بخواهید که در حین عمل در کنار شما حضور داشته باشند چرا که طول مدت زمان جراحی برای والدین نوزاد ساعاتی استرس زا و پر از اضطراب محسوب میشود. این امکان باید برای شما فراهم باشد که قبل از شروع عمل جراحی هر گونه اطلاعاتی که نیاز دارید از پزشک یا پرستار درمانی نوزاد خود بپرسید همیشه به یاد داشته باشید که داشتن اطلاعات بیشتر به معنای فراغ بال و آسودگی خاطر بیشتر است. 
انجام عمل جراحی قلب باز در نوزادان چقدر طول می کشد؟
اینکه مدت زمان عمل جراحی قلب باز چقدر است بستگی به شرایط موجود دارد اگر انجام عمل چندین ساعت به طول انجامید نیازی به نگرانی نیست البته شما میتوانید قبل از شروع عمل درباره طول مدت زمان آن از پزشک معالج سوال کنید اما به یاد داشته باشید که آن چه پزشک به شما میگوید فقط یک زمان تخمینی است. 
بهبودی بعد از عمل باز
 نوزاد در بیمارستان بعد از جراحی احتمالا نوزاد شما به بخش مراقبت های ویژه نوزادان یا NICU منتقل خواهد شد. مدت زمانی که نوزاد شما در بخش باقی خواهد ماند بسته به متد درمانی و روند بهبودی ممکن است متفاوت باشد. هنگامی که پزشک به شما اجازه ترخیص نوزاد را داد قبل از بردن نوزاد به خانه مرکز درمانی موظف است برای شما آموزش هایی جهت مراقبت های خانگی، قرار ملاقات های آینده با پزشک، و هم چنین سوال ها و نگرانی های آینده شما تدارک ببیند. 
 بعد از عمل قلب کودکان
اگر نوزاد شما تحت عمل جراحی به وسیله کاتتر قرار گرفته باشد احتمالا روند بهبودی بعد از عمل او خیلی سریع تر از عمل جراحی قلب باز خواهد بود. با این حال بدون توجه به اینکه نوزاد شما تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته یا با کاتتر نیاز است که به طور مرتب بعد از انجام عمل ملاقات های با پزشک داشته باشد و نیاز است که نوزاد تا مدت طولانی بعد از عمل جراحی دارو دریافت کند. در نهایت بهتر است بدانید بسته به مشکل قلبی که نوزاد شما دارد ممکن است با گذشت زمان در سنین بالاتر باز هم نیاز به انجام جراحی باشد مخصوصا اگر تعویض دریچه برای نوزاد شما انجام شده باشد. نوزادانی که با نقص های مادرزادی قلبی متولد شده اند حتی در صورت انجام جراحی های موفق معمولا خیلی زودتر از کودکان هم سن و سال خودشان خسته میشوند. هم چنین در هنگام غذا خوردن نیز خستگی زودتر بر این نوزادان غالب میشود که این امر خود ممکن است باعث کند شدن روند رشد این نوزادان شود. پس بهتر است درباره برنامه غذایی مورد استفاده نوزاد خود با پزشک معالج مشورت کنید. هم چنین ممکن است کودک شما به بسیاری از دوره های رشد طبیعی در قد، وزن، راه رفتن و نشستن در زمان مناسب نرسد و دیر تر به این مراحل برسد اما در نهایت مطمئن باشید که کودک شما پس از گذراندن این مراحل میتواند مانند یک فرد عادی به زندگی خود ادامه دهد.

عضویت در خبر نامه

جهت دریافت اطلاعیه های جدید لطفا ایمل یا موبال خود را وارد کنید

روزهای ویزیت

ارتباط با دکتر پرویزی

آدرس مطب :
تبریز، خیابان آزادی، نرسیده به سه راهی گلگشت ، ساختمان آتیه ، طبقه سوم

۰۴۱-۳۳۳۷۴۳۳۱ | ۰۴۱-۳۳۳۷۴۳۳۲
drparvizi@drparvizi.com
rezayatp@gmail.com
parvizir@tbzmed.ac.ir