• ۰۴۱-۳۳۳۷۴۳۳۱ | ۰۴۱-۳۳۳۷۴۳۳۲
  • وب سایت رسمی دکتر رضایت پرویزی

پس از يک جراحی قلبی ، چگونه من می توانم بهبود پيدا کنم ؟

درست پس از جراحی، شما به اتاق ریکاوری یا بخش مراقبت های ویژه (ICU) منتقل می شوید . یک پرستار تمام وقت همواره در کنار شما خواهد بود و تجهیزات ویژه ای جهت پایش پیشرفت بهبودی شما به کار می روند.
 برخی از افراد یکی دو ساعت پس از جراحی بهوش می آیند، اما اکثرا به زمان بیشتری نیاز دارند . اگر شما پیش از اینکه قادر به حرکت دادن دست ها و پاهایتان باشید چشمان خود را بازکردید، نگران نباشید. ذهن و بدن شما به زودی به طور کامل هماهنگ می شوند .

درست پس از جراحی، شما به اتاق ریکاوری یا بخش مراقبت های ویژه (ICU ) منتقل می شوید . یک پرستار تمام وقت همواره در کنار شما خواهد بود و تجهیزات ویژه ای جهت پایش پیشرفت بهبودی شما به کار می روند.

 برخی از افراد یکی دو ساعت پس از جراحی بهوش می آیند، اما اکثرا به زمان بیشتری نیاز دارند . اگر شما پیش از اینکه قادر به حرکت دادن دست ها و پاهایتان باشید چشمان خود را بازکردید، نگران نباشید. ذهن و بدن شما به زودی به طور کامل هماهنگ می شوند .

 شما داراي يک لوله تنفسي در دهانتان هستيد، که سبب ايجاد ناراحتي شده و شما قادر به حرف زدن نيستيد . اين لوله اغلب در عرض 24 ساعت بيرون کشيده مي شود.

 اين مساله که لوله‌ها وسيمهاي زيادي به شما متصل است، طبيعي مي باشد . اينها جهت پايش علايم حياتي ، نمونه گيري خون ، تجويز داروها و مايعات و تخليه مايعات بدن به پرسنل پزشکي کمک مي کنند .

 در ابتدا محل عمل شما توسط پانسمان و نوار چسب پوشيده شده است که يک روز يا بيشتر پس از آن برداشته مي شوند .

 شما احساس درد مي کنيد، اما اين درد شديد نيست . در صورت شديد بودن درد ودرخواست شما ،پرستار براي شما داروي ضد درد تجويز خواهد کرد .

  چه زماني مي توانم اولين ملاقات را داشته باشم ؟

اعضاي خانواده شما مي توانند در عرض 45 دقيقه تا يک ساعت پس از عمل جراحي ملاقات مختصري با شما داشته باشند . آنها نبايد انتظار داشته باشند که شما به آنها پاسخ بدهيد . ملاقات هاي بعدي بر اساس قوانين ICU صورت مي گيرند .

بقيه اقامت من در بيمارستان چگونه است ؟

عوامل متعددي به بهبود شما کمک مي کنند که عبارتند از :

 خارج شدن از بستر . اولين گام، تنها جابجايي در بستر است.در روز اول يا دوم برروي صندلي مي نشينيد و با کمک راه مي رويد. اغلب به صورت روزانه ميزان فعاليت افزايش مي يابد.

 درمان تنفسي .جهت حذف مايعاتي که در طول و پس از عمل جراحي قلبي در ريه هاي شما انباشته شده است ، نفس عميق بکشيد. ممکن است سرفه کردن توام بادرد باشد اما ضرري براي محل برش شما ندارد .

 آب، ‌مايعات و غذا. اکثر افراد روز پس از عمل قادر به نوشيدن مي باشند . شما به محض تحمل مي توانيد رژيم غذايي معمول خود را آغاز کنيد. مصرف نمک اغلب محدوديت دارد.

 جورابهاي کشي. جورابهاي کشي هنگامي که فعاليت نداريد جهت جريان خون در سياهرگهاي پا به شما کمک مي کنند .

 يک دوش يا حمام در عرض 3 تا 4 روز پس از عمل . پرستار بايد در طول دوش يا حمام اول نزد شما باشد .

 بخيه ها يا منگنه هاي خارجي محل عمل شما اغلب در عرض 10 روز برداشته مي شوند .

 خستگي سريع و فراز و نشيب عاطفي رايج است .انتظار داشته باشيد که هرروز بهتر و قوي تر شويد .

 پس از اينکه به منزل رفتم چه مي شود ؟

سعي کنيد خواب طبيعي داشته باشيد و مشابه روزهاي قبل، از خواب بيدار شويد . در يک ساعت مشخص بيدار شويد، دوش بگيريد و لباس بپوشيد . دروسط روز استراحت کنيد و چرتي بزنيد .

هرروز قدمي بزنيد يا با يک دوچرخه ثابت کار کنيد و هرروز فعاليت خود را افزايش دهيد. سعي کنيد که در هنگام خواب ،احساس لذتبخش خستگي را داشته باشيد . اين حالت جهت خوابيدن به شما کمک مي کند .

ممکن است مصرف قرص خواب طي چند روزاول، خوابيدن را ساده تر کند. ممکن است شمادر سه هفته اول پس از عمل، احساس خستگي زودرس داشته باشيد . اما درحدود 6 هفته پس از عمل، شما شروع به احساس قويتر شدن و بهبودي مي نماييد .

طي 2 تا 3 هفته اول پس از جراحي هرروز ساعت 4 و 8 بعد از ظهر درجه حرارت خود را بگيريد . در صورت بالا تر رفتن دما از 38 درجه سانتيگراد به پزشک خود اطلاع دهيد .

هر روز خود را بدون لباس وزن کنيد . در سه هفته اول انتظار کاهش وزن را داشته باشيد.اگر بيش از 5 پوند (250/2 کيلوگرم) وزن اضافه کرديد با پزشک تماس بگيريد، چرا که ممکن است مايعات در بدن شما انباشته شده باشد که مي تواند خطرناک باشد .

  آيا کاري هست که نبايد انجام دهم ؟

تا زمانيکه احساس خوب شدن و قوي بودن نکرديد، رانندگي نکنيد. چند هفته صبر کنيد . حتي سعي به امتحان رانندگي هم نکنيد، مگر آنکه مطمئن شويد که مي توانيد رانندگي ايمني داشته باشيد .

اجسامي را که بيش از 10 پوند (5/4 کيلوگرم) وزن دارند را هل ندهيد ، نکشيد و بلند نکنيد . دست کم 6 تا 8 هفته تا بهبود استخوان سينه صبر کنيد .

  من چگونه مي توانم بيشتر ياد بگيرم ؟

با پزشک ، پرستار يا مشاور سلامتي خود مشورت کنيد . اگر مبتلا به بيماري قلبي مي باشيد يا قبلا دچار سکته مغزي شده ايد، ممکن است اعضاي خانواده شما در معرض خطر باشند . ايجاد تغييرات در شيوه زندگي آنها جهت کاهش ميزان خطر مهم است .

شما مي توانيد از کتابچه ها و بروشورهاي علمي جهت انتخاب زندگي سالمتر و کاهش ميزان خطر ، کنترل بيماري و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنيد .دانايي توانايي است بنابراين بيشتر بياموزيد و بيشتر زندگي کنيد.

عضویت در خبر نامه

جهت دریافت اطلاعیه های جدید لطفا ایمل یا موبال خود را وارد کنید

روزهای ویزیت

ارتباط با دکتر پرویزی

آدرس مطب :
تبریز، خیابان آزادی، نرسیده به سه راهی گلگشت ، ساختمان آتیه ، طبقه سوم

۰۴۱-۳۳۳۷۴۳۳۱ | ۰۴۱-۳۳۳۷۴۳۳۲
drparvizi@drparvizi.com
rezayatp@gmail.com
parvizir@tbzmed.ac.ir